Wiosna powoli się rozkręca. To dobra okazja, by z pomocą sprzętu z projektu "Laboratoria Przyszłości" wykonać jakiś praktyczny drobiazg, na przykład wianek w kształcie królika, jak to zrobili czwartoklasiści.
Aktualności
Wiosenny królik wianek
- 3
Akcja "Razem Sprzątamy Lasy"
Nasi piątoklasiści 17 kwietnia po raz kolejny wzięli udział w akcji "Razem Sprzątamy Lasy" pod patronatem wiceministra aktywów państwowych Macieja Małeckiego. Akcja obejmowała w tym roku szesnaście gmin z pięciu powiatów województwa mazowieckiego. W naszej gminie do posprzątania były lasy w Chylinie i Zakrzewie Kościelnym. Po wykonanej pracy leśni wolontariusze spotkali się na ognisku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.
16
Msza święta za majora Zbigniewa Mieczkowskiego
17 kwietnia w Kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie została odprawiona Msza święta w intencji majora Zbigniewa Mieczkowskiego, pochodzącego z Dzierżanowa oficera Dywizji Pancernej generała Maczka. Wśród zgromadzonych w świątyni obecni byli członkowie rodziny zmarłego z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, między innymi córka Helena, syn Stefan z żoną oraz siostrzenica Zofia Dziewanowska, a także przedstawiciele Wojska Polskiego, środowisk kombatanckich i władz samorządowych oraz przyjaciele i znajomi. Naszą gminę reprezentowała kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów i strażaków: poczty sztandarowe OSP Dzierżanowo i SP Mała Wieś, Młodzieżowa Drużyna Strażacka OSP Mała Wieś z opiekunem oraz uczniowie szkół podstawowych w Dzierżanowie, Małej Wsi i Podgórzu z dyrekcjami tych placówek. Bliskim majora Zbigniewa Mieczkowskiego przekazano adres okolicznościowy wystosowany przez wójta gminy Mała Wieś.
33
Pirografia w "Laboratorium Przyszłości"
Pirografia to jedna z technik pracy w drewnie, której efektem jest pięknie zdobiona stolarka. Słowo z greckiego oznacza pisanie z ogniem. My w "Laboratorium Przyszłości" w gorącej atmosferze przygotowań do zbliżających się Świąt, zrealizowaliśmy nasze designerskie pomysły ozdabiając drewniane jajka pełnymi kreatywności wypalonymi motywami. Wszystkim życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
2
Ale jajka!
Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez malowania jajek. Pierwszoklasiści w "Laboratorium Przyszłości" wykonali ze styropianu piękne pisanki, tak kolorowe, że aż by się chciało je zjeść. Na szczęście nikt nie próbował.
7
Gminny Kiermasz Wielkanocny
W Niedzielę Palmową wzięliśmy udział w ll Gminnym Kiermaszu Wielkanocnym wystawiając na stoisku palmy, jajka, zajączki i stroiki oraz wnosząc ciepłą atmosferę tak potrzebną tego wietrznego i śnieżnego dnia.
4
Logopedia na słodko
Ćwiczenia logopedyczne jamy ustnej można uprzyjemnić jedzeniem, przeżuwaniem i piciem przez słomkę. Najbardziej smakują własnoręcznie przygotowane wypieki. Pomaga w tym sprzęt z projektu "Laboratoria Przyszłości". Słodki poczęstunek to znakomite ćwiczenie logopedyczne, mimo że nie wypada mówić z pełnymi ustami.
5
Szóstoklasiści z wypiekami
Szóstoklasiści mają już za sobą świąteczne wypieki. Dzięki sprzętowi z projektu "Laboratoria Przyszłości" przygotowali babeczki. Próbowaliśmy, pyszne!
3
"Galeria Szkół" 2023
"Wiedza to skarb" - to motto tegorocznych targów edukacyjnych "Galeria Szkół". Miło nam było gościć dobrych znajomych z kilkunastu szkół ponadpodstawowych z Płocka, Wyszogrodu i Czerwińska nad Wisłą, uczniów i nauczycieli z sąsiednich podstawówek oraz życzliwych sponsorów.
Oto goście, współtwórcy i patroni tegorocznej imprezy: l Liceum Ogólnokształcące PUL im. Pułku Strzelców Konnych w Płocku, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku, Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku, Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Akademii Mazowieckiej w Płocku, Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku, Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, Zespół Szkół Technicznych "Siedemdziesiątka" w Płocku, TEB Edukacja Płock, Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, lV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Krzywoustego w Płocku, Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. Abpa. A.J. Nowowiejskiego w Płocku, l LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku, Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku, Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku, Mazowieckie Kuratorium Oświaty Delegatura w Płocku, Gmina Mała Wieś, „Tygodnik Płocki”, Bank Spółdzielczy w Małej Wsi, Powiatowy Urząd Pracy i Mazowiecka Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy. Jak zawsze na wysokości zadania stanęła Rada Rodziców, która zadbała o rodzinną atmosferę i liczne smakołyki na stole.
A dla kogo to wszystko? Dla ósmo- i siódmoklasistów z Małej Wsi, Dzierżanowa, Orszymowa i Podgórza, którym "Galeria Szkół" miała ułatwić trudne edukacyjne wybory. Mamy nadzieję, że się udało. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!219
Palmowy zawrót głowy
Międzyszkolny konkurs na najpiękniejszą palmę został rozstrzygnięty. Wszystkie prace oszałamiają kolorami, pomysłowością i cieszą przywiązaniem do tradycji. Znamienite jury (zobaczycie je na zdjęciu) ogłosiło wyniki konkursu:
l miejsce Nadia Jóźwik – SP Mała Wieś
l miejsce Szymon Wysocki – SP Dzierżanowo
l miejsce Magdalena Rajewska – SP Podgórze
ll miejsce Michalina Gucwa – SP Mała Wieś
ll miejsce Wiktoria Woźniak – SP Mała Wieś
ll miejsce Jakub Sieklucki – SP Mała Wieś
lll miejsce Lena Ułanek – SP Mała Wieś
lll miejsce Przemysław Rososiński – SP Mała Wieś
lll miejsce Kalina Grzęda – SP PodgórzeGratulujemy!
8
Skąd się biorą zające?
Jak wszystkim wiadomo, zające biorą się z pracowni STEAM (Laboratorium Przyszłości). A co się z nimi dzieje dalej? Otóż nie mogą się doczekać, żeby ktoś je kupił wraz z innymi dziełami sztuki na wielkanocnym kiermaszu w Niedzielę Palmową na placu targowym w Małej Wsi.
2
Wielkanocne zwyczaje w fotografii
Zbliżająca się Wielkanoc kojarzy się nam z wieloma zwyczajami. Obok tradycyjnej święconki może to być coś bardziej nowoczesnego. Na przykład wiadro na śmigus – dyngus lepiej wygląda po założeniu na głowę. Warto zobaczyć to na zdjęciach ze szkolnej gazetki ściennej.
11
Koszyczki na święconkę
Pan Stanisław Gołębiowski poprowadził warsztaty wikliniarskie dla trzecioklasistów. Do wikliny trzeba dodać dużo zapału i serca. Efektem są piękne koszyczki, w sam raz na święconkę.
21
Spotkanie z panem Jackiem Pawłowiczem
27 marca skorzystaliśmy z zaproszenia Szkoły Podstawowej w Podgórzu i wysłuchaliśmy wykładu pana Jacka Pawłowicza, dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Tematem spotkania były losy żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, również w naszych okolicach. Dziękujemy za zaproszenie na ciekawą lekcję historii.
6
Co zamiast plecaka?
Pierwszy dzień wiosny sprzyja różnym dziwnym pomysłom, na przykład noszeniu podręczników i zeszytów w koszykach, walizkach, poszewce na poduszkę, pojemniku na ciasto czy transporterach dla kotów. Uczniom jak zwykle nie zabrakło pomysłów i fantazji. Gratulujemy! Przez kilka godzin szkoła przypominała poczekalnię na dworcu.
7
Wytnij sobie biżuterię!
Za pomocą wyrzynarki do drewna z "Laboratoriów Przyszłości" można wykonać całkiem ładny naszyjnik. Mężczyzna by na to nie wpadł, ale kobiety owszem. Co mówią autorki? "Z użyciem wyrzynarki włosowej z płynną regulacją prędkości udało się precyzyjnie pociąć słomki do napojów i stworzyć wiosenną biżuterię dla kobiet w modnych, neonowych kolorach. Bądź modna, bądź widoczna, bądź neonowa tej wiosny!"
.Żeby jeszcze dało się tym paznokcie pomalować!
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci3
Konkurs "Mam Talent"
Największe talenty z naszej szkoły z powodzeniem reprezentowały nas 21 marca w konkursie "Mam Talent" organizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie. Zestaw naszych uzdolnionych uczniów i ich zainteresowań był zróżnicowany i nietypowy: od resuscytacji, przez układanie kostki Rubika, po żonglerkę piłką. Młodzieżową Drużynę Strażacką reprezentowali i udzielali pierwszej pomocy Ola Kopera, Paweł Majewski i Mikołaj Duch. Piłką nożną niewyobrażalnie długo żonglował Adam Rosiak, co dało mu drugie miejsce w konkursie. Natomiast zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych (ex aequo z koleżanką z Wyszogrodu) zostali Miłosz Nowakowski i Antek Marczak, mistrzowie w układaniu kostki Rubika. Gratulujemy!
31
Laureaci konkursu "Mistrzowie Energii"
Miło nam poinformować, że nasza szkoła znalazła się w gronie 50 laureatów konkursu „Mistrzowie Energii” – organizowanego w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Nasza ekipa wywalczyła nagrodę w postaci karty podarunkowej o wartości 2000 zł do wykorzystania na cele edukacyjne. Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom i pani Beacie Marczak - opiekunce zespołu!
Powitanie Wiosny - Rajd Ekologiczny
Już kwiaty za nią spieszą, Już trawy przed nią rosną. I szumią: Witaj wiosno! Leci pliszka spod kamyczka: - Jak się macie dzieci! Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci! Poszły rzeki w świat daleki, płyną het - do morza; A ja śpiewam, a ja lecę, gdzie ta ranna zorza!
Łaziki powitały wiosnę w ramach RAJDU EKOLOGICZNEGO. Tradycyjnie nocowały w szkole i rozwiązywały zadania dydaktyczne. Nie zabrakło też przysmaków, do których przygotowania wykorzystały sprzęt z szkolnej pracowni.15
Dzień Kota
17 marca, z niewielkim poślizgiem, świętowaliśmy Dzień Kota. Wypada on 17 lutego, ale wtedy mieliśmy ferie zimowe. Uczniowie, szczególnie ci młodsi, z wielkim zaangażowaniem rysowali, malowali i fotografowali swoich pupilków, czemu wyraz daliśmy, organizując wystawę prac. Nieliczni przynieśli kocie maskotki, a jeszcze inni sami wcielili się w rolę kotów, przebierając się lub wykonując stosowny makijaż.
18
Archiwum Aktualności