• Wincenty Hipolit Gawarecki

• Patron szkoły Wincenty Hipolit Gawarecki (1788- 1852) był wybitnym XIX-wieczny historykiem Mazowsza urodzonym w Borzeniu. To jedna z najwybitniejszych postaci, jakie mieszkały i tworzyły w naszej gminie. Był właścicielem Borzenia i części Arciszewa, a spoczywa na cmentarzu w Orszymowie, gdzie na ścianie kaplicy wmurowana jest brązowa tablica ku jego czci. Interesował się historią i prawem, opisywał dzieje naszych okolic i całego regionu mazowieckiego, był historykiem- regionalistą. Ocalił przed zapomnieniem wiele źródeł i pamiątek historycznych. Był najaktywniejszym i najbardziej pracowitym członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Od 2002 roku W. H. Gawarecki jest patronem naszej szkoły, przed którą stanęła tablica upamiętniająca borzeńskiego historyka.

Opis topograficzno – historyczny Ziemi Wyszogrodzkiej

Przytaczamy próbkę ogromnej twórczości dziejopisarskiej Gawareckiego- fragment „Opisu topograficzno- historycznego Ziemi Wyszogrodzkiej” poświęcony Małej Wsi w XIX wieku:

"Sporządzony podług Wincentego Hipolita Gawareckiego, M. Prokuratora Królewskiego przy Sądzie Sprawiedliwości Kryminalnej województw płockiego i augustowskiego, Członka komisji egzaminacyjnej województwa płockiego i Członka Towarzystwa Naukowego w Płocku.

Mała Wieś. Wieś dziedziczna Franciszka Nakwaskiego, senatora, kasztelana, gniazdo domu Małowiejskich. Pałac murowany, ogrody owocowy i angielski, oranżeria, porządny zajazd dla podóżnych, zdobią to miejsce. Na dziedzińcu wzniosłe lipy przypominają szanowne zwyczaje przodków naszych, które Krasicki w dziele Podstolnego wystawił. Każdy z tutejszych rolnikow ma przy mieszkaniu swem ogródek drzewami owocowemi przez dziedzica udzielonemi, zasadzony. Wieś ta w dobrym stanie i w przynależnym porządku utrzymywana, drzewami ocieniona, widok przyjemny sprawia, liczy 20 dymów. Wjeżdżając do niej spostrzegać się daje statua św. Jana Niepomucena, a napis na niej położony świadczy, iż przez Klemensa Nakwaskiego Podkomorzego pana Małej Wsi w jest wystawiony."