Historia i tradycje
Z kroniki Szkoły Podstawowej w Małej Wsi
Szkoła Podstawowa w Małej Wsi powstała w latach dwudziestych. Mieściła się w budynkach prywatnych gospodarzy. Początkowo prowadzono nauczanie na poziomie klas I – IV, a później na poziomie klas I – VI. Celem ukończenia pełnej Szkoły Podstawowej uczniowie uczęszczali do oddalonej o 4 km szkoły w Orszymowie.
W protokole z dnia 20 VIII 1934 roku czytamy :
"II i III klasa uczy się w klasie przy fabryce nr 3,
I i IV klasa uczy się w domu pana Rososińskiego nr 2,
V i VI klasa uczy się w domu pana Kowalczyka nr 1”
Pracowało wówczas w szkole troje nauczycieli :
1) p. Gościcki – kierownik
2) p. Sobótkowa
3) p. Gościcka
W 1945 roku powstała w Małej Wsi szkoła 7 – klasowa. Trzeba było wówczas pomyśleć o nowym budynku. W roku 1950 kierownik zaapelował do Rady Pedagogicznej, aby wszyscy członkowie w jak najszybszym czasie wpłacali zaofiarowane składki na rozbudowę szkoły. „Do pracy dniówkowej przystąpią – o ile na to pozwolą zajęcia lekcyjne – w godzinach pozalekcyjnych”.
W 1949 zapadła decyzja o utworzeniu szkoły 11 – letniej. Corocznie przybywała więc jedna klasa. W 1952 było ich jedenaście i w roku 1953 opuścili jej mury pierwsi absolwenci ze świadectwem maturalnym. Szkoła funkcjonowała jako 11 – latka do roku 1966. W tym właśnie roku nastąpił podział na Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące.
W roku 1974 Urząd Powiatowy w Płocku Wydział Oświaty i Wychowania oraz Kultury powołał w Małej Wsi Zbiorczą Szkołę Gminną. Działała ona na bazie Szkoły Podstawowej, natomiast Liceum Ogólnokształcące było placówką jej podporządkowaną.
opr. Alicja Strzemieczna
2002 r. - Szkole Podstawowej w Małej Wsi zostaje nadane imię Wincentego Hipolita Gawareckiego, lokalnego XIX-wiecznego historyka regionalisty. Na skwerze przed szkołą została odsłonieta tablica poświęcona patronowi.
2006 r. - Rada Rodziców ufundowała sztandar z wizerunkiem patrona. Został on przekazany szkole 13 pażdziernika w Dniu Patrona.