Pirografia to jedna z technik pracy w drewnie, której efektem jest pięknie zdobiona stolarka. Słowo z greckiego oznacza pisanie z ogniem. My w "Laboratorium Przyszłości" w gorącej atmosferze przygotowań do zbliżających się Świąt, zrealizowaliśmy nasze designerskie pomysły ozdabiając drewniane jajka pełnymi kreatywności wypalonymi motywami. Wszystkim życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Logopedia na słodko
Ćwiczenia logopedyczne jamy ustnej można uprzyjemnić jedzeniem, przeżuwaniem i piciem przez słomkę. Najbardziej smakują własnoręcznie przygotowane wypieki. Pomaga w tym sprzęt z projektu "Laboratoria Przyszłości". Słodki poczęstunek to znakomite ćwiczenie logopedyczne, mimo że nie wypada mówić z pełnymi ustami.
5
"Galeria Szkół" 2023
"Wiedza to skarb" - to motto tegorocznych targów edukacyjnych "Galeria Szkół". Miło nam było gościć dobrych znajomych z kilkunastu szkół ponadpodstawowych z Płocka, Wyszogrodu i Czerwińska nad Wisłą, uczniów i nauczycieli z sąsiednich podstawówek oraz życzliwych sponsorów.
Oto goście, współtwórcy i patroni tegorocznej imprezy: l Liceum Ogólnokształcące PUL im. Pułku Strzelców Konnych w Płocku, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku, Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku, Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Akademii Mazowieckiej w Płocku, Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku, Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, Zespół Szkół Technicznych "Siedemdziesiątka" w Płocku, TEB Edukacja Płock, Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, lV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Krzywoustego w Płocku, Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. Abpa. A.J. Nowowiejskiego w Płocku, l LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku, Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku, Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku, Mazowieckie Kuratorium Oświaty Delegatura w Płocku, Gmina Mała Wieś, „Tygodnik Płocki”, Bank Spółdzielczy w Małej Wsi, Powiatowy Urząd Pracy i Mazowiecka Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy. Jak zawsze na wysokości zadania stanęła Rada Rodziców, która zadbała o rodzinną atmosferę i liczne smakołyki na stole.
A dla kogo to wszystko? Dla ósmo- i siódmoklasistów z Małej Wsi, Dzierżanowa, Orszymowa i Podgórza, którym "Galeria Szkół" miała ułatwić trudne edukacyjne wybory. Mamy nadzieję, że się udało. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!219
Palmowy zawrót głowy
Międzyszkolny konkurs na najpiękniejszą palmę został rozstrzygnięty. Wszystkie prace oszałamiają kolorami, pomysłowością i cieszą przywiązaniem do tradycji. Znamienite jury (zobaczycie je na zdjęciu) ogłosiło wyniki konkursu:
l miejsce Nadia Jóźwik – SP Mała Wieś
l miejsce Szymon Wysocki – SP Dzierżanowo
l miejsce Magdalena Rajewska – SP Podgórze
ll miejsce Michalina Gucwa – SP Mała Wieś
ll miejsce Wiktoria Woźniak – SP Mała Wieś
ll miejsce Jakub Sieklucki – SP Mała Wieś
lll miejsce Lena Ułanek – SP Mała Wieś
lll miejsce Przemysław Rososiński – SP Mała Wieś
lll miejsce Kalina Grzęda – SP PodgórzeGratulujemy!
8
Wielkanocne zwyczaje w fotografii
Zbliżająca się Wielkanoc kojarzy się nam z wieloma zwyczajami. Obok tradycyjnej święconki może to być coś bardziej nowoczesnego. Na przykład wiadro na śmigus – dyngus lepiej wygląda po założeniu na głowę. Warto zobaczyć to na zdjęciach ze szkolnej gazetki ściennej.
11
Spotkanie z panem Jackiem Pawłowiczem
27 marca skorzystaliśmy z zaproszenia Szkoły Podstawowej w Podgórzu i wysłuchaliśmy wykładu pana Jacka Pawłowicza, dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Tematem spotkania były losy żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, również w naszych okolicach. Dziękujemy za zaproszenie na ciekawą lekcję historii.
6
Co zamiast plecaka?
Pierwszy dzień wiosny sprzyja różnym dziwnym pomysłom, na przykład noszeniu podręczników i zeszytów w koszykach, walizkach, poszewce na poduszkę, pojemniku na ciasto czy transporterach dla kotów. Uczniom jak zwykle nie zabrakło pomysłów i fantazji. Gratulujemy! Przez kilka godzin szkoła przypominała poczekalnię na dworcu.
7
Wytnij sobie biżuterię!
Za pomocą wyrzynarki do drewna z "Laboratoriów Przyszłości" można wykonać całkiem ładny naszyjnik. Mężczyzna by na to nie wpadł, ale kobiety owszem. Co mówią autorki? "Z użyciem wyrzynarki włosowej z płynną regulacją prędkości udało się precyzyjnie pociąć słomki do napojów i stworzyć wiosenną biżuterię dla kobiet w modnych, neonowych kolorach. Bądź modna, bądź widoczna, bądź neonowa tej wiosny!"
.Żeby jeszcze dało się tym paznokcie pomalować!
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci3
Konkurs "Mam Talent"
Największe talenty z naszej szkoły z powodzeniem reprezentowały nas 21 marca w konkursie "Mam Talent" organizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie. Zestaw naszych uzdolnionych uczniów i ich zainteresowań był zróżnicowany i nietypowy: od resuscytacji, przez układanie kostki Rubika, po żonglerkę piłką. Młodzieżową Drużynę Strażacką reprezentowali i udzielali pierwszej pomocy Ola Kopera, Paweł Majewski i Mikołaj Duch. Piłką nożną niewyobrażalnie długo żonglował Adam Rosiak, co dało mu drugie miejsce w konkursie. Natomiast zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych (ex aequo z koleżanką z Wyszogrodu) zostali Miłosz Nowakowski i Antek Marczak, mistrzowie w układaniu kostki Rubika. Gratulujemy!
31
Laureaci konkursu "Mistrzowie Energii"
Miło nam poinformować, że nasza szkoła znalazła się w gronie 50 laureatów konkursu „Mistrzowie Energii” – organizowanego w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Nasza ekipa wywalczyła nagrodę w postaci karty podarunkowej o wartości 2000 zł do wykorzystania na cele edukacyjne. Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom i pani Beacie Marczak - opiekunce zespołu!
Powitanie Wiosny - Rajd Ekologiczny
Już kwiaty za nią spieszą, Już trawy przed nią rosną. I szumią: Witaj wiosno! Leci pliszka spod kamyczka: - Jak się macie dzieci! Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci! Poszły rzeki w świat daleki, płyną het - do morza; A ja śpiewam, a ja lecę, gdzie ta ranna zorza!
Łaziki powitały wiosnę w ramach RAJDU EKOLOGICZNEGO. Tradycyjnie nocowały w szkole i rozwiązywały zadania dydaktyczne. Nie zabrakło też przysmaków, do których przygotowania wykorzystały sprzęt z szkolnej pracowni.15
Dzień Kota
17 marca, z niewielkim poślizgiem, świętowaliśmy Dzień Kota. Wypada on 17 lutego, ale wtedy mieliśmy ferie zimowe. Uczniowie, szczególnie ci młodsi, z wielkim zaangażowaniem rysowali, malowali i fotografowali swoich pupilków, czemu wyraz daliśmy, organizując wystawę prac. Nieliczni przynieśli kocie maskotki, a jeszcze inni sami wcielili się w rolę kotów, przebierając się lub wykonując stosowny makijaż.
18
"Balladyna" - wizyta w teatrze
Marek Mokrowiecki, dyrektor teatru, reżyser "Balladyny" w rozmowie z Moniką Mioduszewską - Olszewską zaznaczał, że choć „Balladyna" to opowieść fantastyczna, wiele mówi o Polsce i Polakach. „Balladyna” to opowieść o dochodzeniu do władzy, szczerych chęciach i czystych sercach, a także miłościach bezinteresownych i wyrachowanych. W tej historii nie brakuje też zemsty i manipulacji oraz poczucia wyższości, które maskuje poczucie niższości. Spektakl prezentuje plejadę charakterów i polskich cech narodowych, pokazanych w krzywym zwierciadle romantycznego dramatu.
2
"Pchła Szachrajka" w Teatrze Dramatycznym w Płocku
„Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka”. Tak zaczęła się barwna opowieść o małej Pchle, znanej ze swych zwariowanych psot. Spektakl powstał na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Oszukiwała w kasynie, wyjadała krem z rurek w cukierni, uczyła pewną panią języka pcheł zamiast angielskiego. Rezolutna Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów. Czy najlepszych? Jakie były tego konsekwencje? Dzieci i uczniowie naszej szkoły już się o tym przekonali, a dowodem tego, że bajka się podobała były ogromne brawa i owacje na stojąco. Dużym atutem przedstawienia był kontakt aktorów z publicznością. Podczas wielu scen aktorzy chodzili pośród dzieci, podawali im ręce, przybijali piątki, głaskali po głowie. Po spektaklu uczniowie zostali wprowadzeni za kulisy teatru i na własne oczy mogli zobaczyć, gdzie aktorzy są charakteryzowani do występów oraz jak tworzy się stroje i rekwizyty. Przez chwilę sami mogli się poczuć jak aktorzy stając na scenie.
2
Rajd Zima „Szlakami Powstania Styczniowego”
11 marca 2023 roku Łaziki odbyły zaległy Rajd Zima „Szlakami Powstania Styczniowego” z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania i 90. rocznicy Zorganizowanej Turystyki na Mazowszu. Wytrwała grupa z klubu turystycznego gościła w oddziale miejskim PTTK-u w Płocku. Dzieci wspólnie z Panem Prezesem odbyły posiedzenie zarządu. Odwiedziły też szereg ważnych miejsc historycznych. Najistotniejsze dla tematyki rajdu były dwa: to, w którym rozpoczęło się powstanie styczniowe i to , w którym z życiem doczesnym rozstał się Zygmunt Padlewski.
24
Archiwum Aktualności