"Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze". Zgodnie ze starą tradycją na świętego Andrzeja można próbować poznać swoją przyszłość, szczególnie jeśli chodzi o sprawy sercowe. Po dzisiejszej zabawie z wróżbami niejedna panna odnalazła wybrańca swego serca i niejeden kawaler poznał swe przeznacznie.
Jesienne kolaże kółka medialnego
Zapraszamy do obejrzenia kolaży stworzonych przez szóstoklasistów na kółku medialnym z pomocą sprzętu fotograficznego z programu "Laboratoria Przyszłości". Zobaczycie znane miejsca w Małej Wsi w jesiennej scenerii i nowej graficznej oprawie.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
9
Dzień Pluszowego Misia
To miłe święto pełne pluszaków przyniesionych do szkoły upłynęło pożytecznie i radośnie. Ósmoklasiści rozpoczęli od spotkania przybliżającego im ofertę Zespołu Szkół Budowlanych w Płocku. Oprócz poważnych planów na przyszłość można było poznać Pana Misia i Panią Misiową z Budowlanki. Sympatyczna para dała się sfotografować ze wszystkimi klasami w szkole.
W klasach l - lll został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Mój Przyjaciel Miś", zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Gość specjalny Miś wraz z Panią Misiową wręczyli dyplomy i nagrody uczestnikom. Wyróżnienia otrzymali: Przemysław Rososiński z klasy lb, Alicja Przybysiak z klasy lllb, Karolina Kajkowska z klasy lla, Dominika Piątkowska z klasy lla oraz Karolina Więckowska z klasy lb. Nagrody zdobyli: l miejsce - Julia Jażdżyk i Lena Małkiewicz z klasy llla, ll miejsce - Blanka Brzoza z klasy lb, lll miejsce - Katarzyna Natkowska z klasy la. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
76
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Podczas gminnych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości reprezentował nas poczet sztandarowy i Klub "Łaziki", który przywędrował w ramach XXX Rajdu Niepodległości „Szlakami Legionistów Płockich”. Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt zakupiony z rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”. Następnie zespół "Sonanto" zaprezentował widowisko muzyczne "Polskie drogi do wolności".
Z naszych barw dzisiaj dzień chwały
przywiązania do polskich wartości
przepełniony jestem honorem cały
O największa Polaków świętości.18
Podsumowanie projektu "Działaj Lokalnie"
16 listopada podsumowaliśmy projekt "Szukamy rodzinnych talentów" w ramach tegorocznej edycji programu "Działaj Lokalnie". W tym roku to utalentowani rodzice poprowadzili warsztaty dla swoich dzieci. Starsi i młodsi wzięli również udział w konkursie "Rodzinne pasje", którego efekty można było obejrzeć podczas gali podsumowującej i na towarzyszącej jej wystawie. Szczególnie dużą grupę autorów stanowili emeryci z Środowiskowego Domu Samopomocy w Starych Święcicach i z Dziennych Domów SENIOR+ w Małej Wsi. Zarówno prowadzący warsztaty, jak i uczestnicy konkursu otrzymali zasłużone nagrody wręczone przez zaproszonych gości z Urzędu Gminy Mała Wieś, Fundacji „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej - Młodzi Razem” i Starostwa Powiatowego w Płocku.
56
Spotkanie z malarką
W dniu 15 listopada 2022 roku na zaproszenie organizatorów Wioletty Milewskiej, Ilony Radeckiej i Anny Nagórki uczniowie klas młodszych mieli okazję poznać współczesną malarkę Panią Elżbietę Kwilman. Podczas spotkania artystka opowiedziała o początkach swojej przygody z malowaniem, o swojej wielkiej pasji oraz o radości jaką czerpie z malowania. Pani Elżbieta to przemiła osoba emanująca wspaniałą energią a poprzez swoje malarstwo wprowadza odbiorców w świat przyrody i otaczającego nas piękna. Były podziękowania, słowa uznania i niekończące się pytania uczniów na temat Jej twórczości. Było to dla nich bardzo cenne i miłe spotkanie. Dziękujemy za pozostawiony w darze obraz i wystawę malarską. Spotkanie zakończyło rozstrzygnięcie konkursu "Złota polska jesień" oraz wręczenie nagród dla: Blanki Brzozy za zajęcie I miejsca, Karoliny Kajkowskiej za zajęcie II miejsca i Leny Dziełakowskiej za zajęcie III miejsca. Pani Elżbieta Kwilman wyróżniła oraz pochwaliła samodzielność i ukazanie jesieni w pigułce w pracach Mileny Gmurczyk, Ewy Zarzyckiej oraz Jakuba Pakulskiego.
37
W parku wodnym Suntago
10 listopada 46 uczniów klas 6 i 8 udało się do Wręczy, aby tam spędzić dzień na czynnym wypoczynku w wodzie. Po wcześniejszych instrukcjach dotyczących zasad pobytu w parku wodnym oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw w wodzie młodzież wraz z opiekunami spędziła ponad 8 godzin na pływaniu, brodzeniu, zjeżdżaniu i leżakowaniu. Wszyscy szczęśliwie i bezpiecznie przeżyli ten dzień pełen wrażeń. Wymoczeni, wygłodzeni i zmęczeni, w drodze powrotnej posilili i wrócili do domów.
21
Biegi przełajowe w Podgórzu
W dniu 9 listopada 2022 r. po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią odbyły się w Podgórzu biegi przełajowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów z klas 6-8. Biegi odbywały się w kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Uczniowie mieli do pokonania dystans około 900 metrów. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w zgodzie z zasadami fair play nasi uczniowie uzyskali punktowane lokaty: Anna Boszko 5. miejsce w kategorii dziewcząt z klas ósmych, Szymon Kopera 3. miejsce w kategorii chłopców z klas siódmych, Adam Rosiak 6. miejsce w tej samej kategorii wiekowej. Łącznie nasi chłopcy uzyskali 4. lokatę drużynowo wśród wszystkich szkół biorących udział w zawodach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Samorząd Uczniowski na cmentarzach
Listopad to miesiąc w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. By uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicze w miejscach pamięci obok szkoły, a także wybrali się na cmentarz do Orszymowa by uczcić pamięć Patrona Szkoły jak i spoczywających tam żołnierzy.
3
Wycieczka do Ciechanowa
A co w Ciechanowie? Średniowieczny zamek z duchami, Muzeum Szlacty Mazowieckiej i Park Nauki Torus, w którym można np. uruchomić grę dotykając ścianki ze mgły, skomponować muzykę za pomocą klocków lub stoczyć pojedynek w przepychaniu kulek falami z mózgu. A jakie się przy tym robi miny!
63
Wieczornica patriotyczna
Od wieczornicy patriotycznej przygotowanej przez klasę 5a, panią Lidię Koperę i pana Piotra Jędraszczaka rozpoczęły się w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości. W poniedziałek 7 listopada program artystyczny obejrzeli rodzice i nauczyciele w miłym rodzinnym nastroju i przy słodkim poczęstunku.
40
Kulinarna mitologia
Jak udowodnili piątoklasiści na lekcji języka polskiego, pokarmem greckich bogów olimpijskich były nektar, ambrozja oraz tosty przygotowane w ramach zajęć kulinarnych "Laboratoria Przyszłości". Zeus lubi je z ketchupem.
4 listopada klasa 5b postanowiła miło i przyjemnie podsumować lekcję o mitologii greckiej. Starannie przygotowali kostiumy, atrybuty, wieńce laurowe, aby wcielić się w role bogów greckich. W "Laboratorium Przyszłości" przyrządzili również wyborne potrawy: (był nektar i ambrozja). Na wyjątkowej uczcie pojawili się w pięknych strojach następujący bogowie: Zeus ze swoją żoną Herą, Atena, Artemida, Ares, Posejdon i wielu innych bogów.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
18
Podróże małe i duże trzecioklasistów
16 września klasa llla i lllb odwiedziły Ogród Zoologiczny w Łodzi, w tym niedawno otwarte Orientarium. Można było zobaczyć wiele gatunków zwierząt: zaczynając od przyjaznych słoni, gigantycznych krokodyli aż po najróżniejsze ptaki oraz płazy Bardzo spodobał nam się tunel wodny. Ma on długość 26 metrów i jest niemal o połowę dłuższy niż tunel w Afrykarium we Wrocławiu. Kolejnym naszym punktem wycieczkowym były również centralne części Polski, Park Rozrywki „Mandoria” w Rzgowie. Odwiedziliśmy to miejsce 28 października. Zabawy i dziecięcej radości nie było końca! Dzieciaki z chęcią wsiadły do nowego rollercostera. Niektórzy zrobili to nawet kilkukrotnie Można było również popłynąć jedyną w Polsce rzeką pod dachem, zjechać ogromną zjeżdżalnią czy wejść do lustrzanego labiryntu Było super !
21
Projekty pedagogiczne w naszej szkole
"Skoro możemy nauczyć małe dzieci, jak radzić sobie z problemami, to powinny one umieć lepiej pokonywać problemy i kryzys w okresie dorastania i w dorosłym życiu”
Paul Rubinsetin
Od 7 października 2022 r. uczniowie kl. I ab rozpoczęli realizację programu ,,Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program Partnership for Children, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Programem na terenie Polski zajmuje się Centrum Pozytywnej Edukacji w Warszawie (www.pozytywnaedukacja.pl) we współpracy z angielską organizacją charytatywną Partnership for Children (Partnerstwo na rzecz dzieci) oraz z ośrodkami doskonalenia nauczycieli.
Program obejmuje cykl 6 części tematycznych:
• Uczucia
• Komunikacja
• Nawiązywanie i zrywanie więzi
• Rozwiązywanie konfliktów
• Przeżywanie zmiany i straty
• Dajemy sobie radę
Poprzez ten program dzieci uczą się :
- rozpoznawać i nazywać uczucia
- wyrażać własne emocje
- nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
- radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
- rozwiązywać konflikty
- adoptować się do nowych sytuacji
- pomagać innym i jak samemu prosić o pomoc
- radzić sobie w sytuacjach nowych, trudnych, stresujących.Uczniowie klas III B realizują program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia "Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej", który wpisany jest do krajowego systemu rekomendacji programów profilaktycznych.
Celem głównym programu jest rozwijanie u uczniów umiejętności, które pozwolą im radzić sobie ze stresem i trudnościami.
Dzieci podczas zajęć realizowanych w ramach programu będą uczyć się również:
⦁ budować poczucie własnej wartości i prawidłowej samooceny na podstawie swoich potrzeb i uczuć,
⦁ rozwijać kreatywność i kompetencje poznawcze,
⦁ nawiązywać i utrzymywać bliskie relacje z innymi osobami,
⦁ pracować nad koncentracją i świadomym podejściem do otaczającej je rzeczywistości.
Program składa się z 10 części tematycznych.
⦁ Apteczka skarbów – jak leczyć rany duszy?
⦁ Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
⦁ Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń!
⦁ Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
⦁ Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
⦁ Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
⦁ Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
⦁ Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych!
⦁ Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
⦁ Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!
W trakcie zajęć uczniowie wykonają własne "apteczki pierwszej pomocy emocjonalnej" w której zgromadzą różne materiały związane z tematyką zajęć.
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
7 października 2022 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna przeprowadzana w szkołach na całym świecie. W naszej szkole zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie mieli okazję odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, ale również zmierzyć się w szkolnej rywalizacji. Do egzaminu przystąpiło siedemdziesięciu pięciu uczniów z klas III-IV. Egzamin został przeprowadzony w formie pisemnej. Tytuł "Eksperta Tabliczki Mnożenia" uzyskało dwunastu uczniów. Gratulujemy wszystkim, dziękujemy uczniom, którzy dołączyli do tego wydarzenia!
Archiwum Aktualności